Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

+48 692 698 386

pawel.eurosportfitness@gmail.com

Ile kosztuje wyposażenie siłowni?

Jeśli przymierzasz się do otwarcia siłowni, na pewno zastanawiasz się, ile trzeba będzie wydać na profesjonalny sprzęt do ćwiczeń. Szybki przegląd ofert dostępnych w sieci przynosi niezbyt pozytywne informacje: okazuje się, że profesjonalna bieżnia kosztuje ok. 20-30 tys. złotych, maszyna na brzuch czy uda to kolejne kilkanaście tysięcy, a gdzie reszta? Orbitreki, rowery, ławeczki, gryfy, obciążenia, stojaki? Postaramy się jednak udowodnić Ci, że da się wyposażyć siłownię w profesjonalny sprzęt oraz niezbędne akcesoria do ćwiczeń za mniej niż 130 tys. złotych netto.

sprzęt do siłowni

O czym trzeba pamiętać kupując wyposażenie do siłowni?

Zbierz urządzenia do ćwiczeń wszystkich głównych grup mięśniowych

Klienci siłowni będą chcieli zadbać o siebie kompleksowo, więc w Twoim obiekcie nie może zabraknąć maszyn do ćwiczeń ramion, klatki piersiowej, brzucha, nóg i grzbietu. Nawet zagorzały wielbiciel treningów na „klatę” raz na jakiś czas będzie chciał wykonać skuteczne ćwiczenia na nogi czy brzuch. Wszechstronny trening całego ciała gwarantuje najlepszy progres czyli to, o co chodzi większości użytkowników siłowni.

Najpopularniejsze maszyny do cardio – kup co najmniej kilka sztuk

Nawet jeśli większość Twoich klientów będzie skupiała się na treningu siłowym, w siłowni nie może zabraknąć sprzętu do cardio – bieżni, orbitreków czy rowerów. Cardio może być świetnym elementem rozgrzewki i zwiększa efektywność treningu siłowego, dlatego wielu ćwiczących łączy te dwie opcje w swoim programie treningowym. Do tego trzeba dodać osoby, które na siłownię przychodzą głównie z powodu cardio, bo:

  1. chcą schudnąć - to przede wszystkim panie,
  2. poprawić ogólną kondycję - i panie, i panowie.

I nie ma nic gorszego i bardziej zniechęcającego do ćwiczeń, kiedy taki klient musi czekać na wolną bieżnię czy orbitrek! Chcesz uniknąć kolejek i narzekań? Trzy-cztery bieżnie plus po dwa-trzy rowerki i orbitreki to absolutne minimum.

sprzęt cardio w siłowni

Nie zagracaj!

Wbrew pozorom, powyższa uwaga dotyczy w równym stopniu właścicieli małych siłowni, jak i tych, którzy dysponują bardzo dużym metrażem. Jeśli masz w siłowni 1000 metrów kwadratowych może Ci się wydawać, że ustawisz w niej tyle sprzętu, na ile tylko będzie Cię stać. Maszyny będą używane, będą na siebie zarabiać, a Tobie pozostanie liczenie zysków. Nic bardziej mylnego! Zadbaj raczej o:

  1. komfort swoich klientów - nikt nie lubi, kiedy inny ćwiczący dyszy mu nad głową, a dla pań może to być szczególnie krępujące;
  2. co najważniejsze: o ich bezpieczeństwo - w przeładowanej, zatłoczonej siłowni o wypadek naprawdę nietrudno.

Stojaki na akcesoria do ćwiczeń, czyli grunt to porządek

Kompletując wyposażenie siłowni nie możesz zapomnieć o stojakach i wieszakach na obciążenia, maty, hantle i piłki. To niby drobiazgi, ale bardzo ułatwiają codzienne funkcjonowanie siłowni. Jeśli Twoi będą musieli szukać potrzebnych hantli albo raz i drugi potkną się o rozrzucone kettle, szybko poszukają innego miejsca do ćwiczeń.

Nie tylko siła – akcesoria do cross treningu, fitnessu i treningu funkcjonalnego

Nawet jeśli nie zamierzasz organizować u siebie zajęć grupowych, nie zapominaj o miłośnikach tej formy ruchu. Akcesoria do cross treningu czy fitnessu nie zajmują dużo miejsca, a świetnie mogą uzupełnić ofertę Twojej siłowni. Może np. rozpoczniesz współpracę z trenerami personalnymi?

wyposażenie strefy wolnych ciężarów

Mała siłownia, duże koszty – jak urządzić małą siłownię nie wydając milionów?

Postaw na uniwersalny sprzęt do ćwiczeń

Masz w siłowni mało miejsca? Zastąp kilka maszyn jedną! Maszyny dwufunkcyjne do ćwiczeń klatki piersiowej i pleców, brzucha i grzbietu albo mięśni dwugłowych i czworogłowych uda, obciążenia z uchwytami, które mogą zastąpić hantle, bramy wielofunkcyjne, na których można wykonać prawie cały trening – te wszystkie rozwiązania pozwolą ci oszczędzić i miejsce, i pieniądze.

Nie wszystko naraz!

Jeśli dopiero otwierasz siłownię, skup się na najbardziej potrzebnych maszynach i akcesoriach – resztę dokupisz później! Takie podejście ma dwie zalety:

  1. łatwiej będzie Ci się zmieścić się w wyznaczonym budżecie,
  2. masz mniejsze ryzyko popełnienia błędu i „zamrożenie” pieniędzy w sprzęcie, który się nie sprawdzi.

Kiedy siłownia zacznie działać, szybko zorientujesz się, czego jeszcze w niej brakuje, jakie są potrzeby użytkowników wynikające np. ze specyfiki miejsca, w którym działasz albo rodzaju klienteli. Będzie to też dobry czas na uzupełnienie wyposażenia o sprzęt mniej popularny, choć też lubiany, np. maszyny do ćwiczeń łydek czy ławeczki do rozciągania.

Używany sprzęt do ćwiczeń – nie musisz oszczędzać na jakości!

O tym, dlaczego warto kupić używany sprzęt do ćwiczeń, już pisaliśmy – jego podstawową zaletą jest niska cena (nawet do 70% ceny sprzętu nowego). Warto też podkreślić, że wybierając sprzęt używany, stać Cię będzie na bardzo dobre, renomowane marki, które w dodatku są bardzo lubiane i poszukiwane przez klientów. Takie maszyny wyglądają i pracują jak nowe, będą na siebie zarabiać, a w razie awarii (która zdarzyć się może zawsze, także w przypadku nowego sprzętu), są objęte gwarancją.

Na koniec konkrety. Zrobiliśmy listę maszyn, urządzeń i akcesoriów, które będą wystarczające w pierwszym okresie uruchomienia siłowni. Maszyny są odnowione, na gwarancji, natomiast hantle, obciążenia, gryfy i pozostałe akcesoria – nowe. Po podsumowaniu okazało się, że można wyposażyć siłownię o powierzchni ok. 200 m kw. za niespełna 130 tys. złotych netto. Chcesz otrzymać taką wycenę? Napisz lub zadzwoń do nas! A może potrzebujesz rady, wskazówek albo wizualizacji? Chętnie pomożemy!

Czytaj też:

„As is” – profesjonalny sprzęt do siłowni na każdą kieszeń