Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

+48 692 698 386

pawel@eurosport-fitness.pl

Czy kafelki sprawdzą się w siłowni? Plusy, minusy i alternatywy

Czy płytki gresowe to dobry wybór na podłogę w siłowni? Niektórzy z naszych klientów tworzą siłownie w obiektach, które wcześniej były sklepami, magazynami czy warsztatami. Na podłodze w takich pomieszczeniach zwykle leżą właśnie płytki i pojawia się dylemat: zrywać (co rodzi dodatkowe koszty i zabiera czas) czy zostawić i ryzykować uszkodzenia?

Na podstawie naszych wieloletnich doświadczeń przedstawiamy plusy i minusy tego rozwiązania. Pokażemy też, jakie są alternatywy oraz gdzie gres sprawdzi się najlepiej. 

Gres, ceramika czy granit – co wybrać do siłowni?

Zacznijmy od podstaw: kafelki kafelkom nierówne. W miejscach, które będą intensywnie użytkowane sprawdzą się płytki granitowe, ale klasyczna ceramika już niekoniecznie. Granit jest trwały i odporny na uszkodzenia, także te mechaniczne. Nie zaszkodzi mu ani rozlana woda, ani pot, ani mokre buty. Oferta płytek granitowych jest bardzo szeroka, więc bez trudu znajdziesz modele z antypoślizgową powierzchnią.

Trochę tańsze, ale i mniej odporne od granitu są płytki gresowe. Podobnie jak granit nie boją się wilgoci, są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym łatwo je umyć i nie chłoną brudu. 

Wybierając płytki do siłowni trzeba wziąć pod uwagę nie tylko materiał, ale też ścieralność i antypoślizgowość. Tę pierwszą określa się wg tzw. normy PEI (od 0 do 5) lub skali Mohsa (1-10), natomiast drugą producenci określają literką R, w skali od 9 do 13.

Zalety płytek gresowych w siłowni

Jak już wspominaliśmy, płytki granitowe i gresowe mają kilka cech, które idealnie sprawdzą się w siłowni czy klubie fitness – są trwałe, wodoodporne, łatwe do czyszczenia i odporne na zabrudzenia. Dodatkowo, ich estetyka daje szerokie możliwości aranżacyjne. To właśnie dlatego wiele osób rozważa ich użycie, szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu lub wymagających szybkiego sprzątania. Gdzie będą najlepszym wyborem?

Strefa wejścia i recepcja

To miejsce, gdzie płytki naprawdę się sprawdzą. Są odporne na intensywne użytkowanie, a dzięki temu, że są wodoodporne, dobrze znoszą nawet mokre i zabrudzone podeszwy, szczególnie jesienią i zimą.

Szatnie i łazienki

Odpowiednio dobrane, antypoślizgowe płytki zapewnią bezpieczeństwo, a ich wodoodporność ułatwia utrzymanie czystości i higieny. Dzięki temu są jedną z najczęściej stosowanych opcji w tego typu przestrzeniach.

Strefa mokra (basen, sauna)

W siłowniach z basenem lub strefą wellness płytki są niemal obowiązkowe. Są odporne na wilgoć, a antypoślizgowe modele zapewniają bezpieczeństwo w obszarze, gdzie łatwo o poślizgnięcie się.

Strefa maszyn siłowych

Tak, to nie pomyłka! Płytki gresowe czy granitowe sprawdzą się tam, gdzie ćwiczy się statycznie, np. na maszynach. Oczywiście muszą mieć wysoką klasę ścieralności, twardości i być antypoślizgowe. Warto wybrać płytki nieszkliwione, bo są one barwione w całości i ewentualne uszkodzenia będą mało widoczne.

Strefa wolnych ciężarów – i tak, i nie

Absolutnie nie zalecamy samych kafli, bo nawet te najlepsze nie dadzą rady upadającym hantlom czy obciążeniom. Jeśli jednak masz w sali płytki, a na gruntowny remont nie ma czasu (i pieniędzy), ułóż w tej strefie grube gumowe puzzle i zainwestuj w podesty do ciężarów.

Wady płytek ceramicznych w siłowni

Pomimo licznych zalet, płytki ceramiczne mają też pewne ograniczenia, które mogą sprawić, że nie będą najlepszym wyborem na podłogę w całej siłowni.

Twardość. Płytki są twarde i zimne, więc nie w każdej strefie treningowej dadzą odpowiedni komfort. Trzeba zatem zainwestować w maty, a sale do cross treningu, gdzie ćwiczy się bardzo dynamicznie, lepiej w całości wyłożyć gumą.

Koszty montażu. Chociaż same płytki nie są bardzo drogie, to ich ułożenie jest czasochłonne i generuje spore koszty (zwłaszcza jeśli mówimy o dużej powierzchni). Gumowe puzzle można próbować ułożyć samodzielnie, z układaniem płytek nie pójdzie nam tak łatwo.

Podsumowanie

Płytki ceramiczne mogą być świetnym wyborem do określonych stref w siłowni, takich jak wejście, recepcja, łazienki czy strefa maszyn. Są estetyczne, łatwe do czyszczenia i odporne na wilgoć. Jeśli w lokalu, w którym chcesz urządzić siłownię, leżą płytki, śmiało możesz je wykorzystać i zredukować tym samym koszty urządzenia wnętrza. Warunek jest jeden: trzeba dobrze rozplanować strefy treningowe. 

Nie wiesz jak to zrobić? Zadzwoń albo napisz – pomożemy!

czytaj też: Podłogi do siłowni – co musisz wiedzieć przed zakupem?