Strefa do rozciągania mięśni w siłowni – jak ją urządzić i dlaczego jest ważna?
Właściciele mniejszych siłowni często zastanawiają się, jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. W gąszczu maszyn do ćwiczeń, stref cardio i miejsc do treningu siłowego, strefa do rozciągania mięśni może wydawać się mniej istotna. Jednak to właśnie ona może być jednym z ważnych elementów, które poprawią jakość doświadczeń Twoich klientów i przyciągną nowych użytkowników.
Czy rozciąganie przed i po treningu jest konieczne?
Odpowiedź brzmi: tak, choć wciąż wiele osób pomija je w swoim planie treningowym. Rozciąganie to nie tylko sposób na poprawę elastyczności mięśni, ale również metoda na zmniejszenie ryzyka kontuzji. Można je podzielić na dwa główne rodzaje.
Rozciąganie przed treningiem - dynamiczne
Warto zaznaczyć, że rozciąganie przed ćwiczeniami powinno być dynamiczne, czyli obejmować ruchy, które przygotowują mięśnie do większego wysiłku. Rozciąganie statyczne, czyli utrzymywanie jednej pozycji przez dłuższy czas, może z kolei osłabić mięśnie i zmniejszyć ich wydajność podczas treningu. Dlatego w strefie rozciągania warto uwzględnić miejsce do rozciągania dynamicznego, na przykład przestrzeń do wykroków, wymachów czy skoków.
Rozciąganie po treningu - statyczne
Po zakończonym treningu, kiedy mięśnie są już rozgrzane, znacznie lepsze będzie rozciąganie statyczne. Pomaga ono zredukować napięcie mięśniowe, przyspiesza regenerację i może przeciwdziałać zakwasom. Polega na utrzymywaniu jednej pozycji przez dłuższy czas (20-30 sekund), np. przy skłonie do stóp.
Jak urządzić strefę do rozciągania, aby była funkcjonalna?
Strefa do rozciągania nie wymaga dużej przestrzeni (wystarczy ok. 5-6 m2), więc naprawdę może się zmieścić nawet w niewielkiej siłowni. Urządzając ją warto zadbać o kilka kluczowych elementów.
1. Podłoga. Powinna być miękka i antypoślizgowa, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Zwykle stosuje się w tej strefie gumowe puzzle lub maty piankowe.
2. Lustra na ścianach – przydają się, aby ćwiczący mogli kontrolować prawidłowość wykonywanych ruchów.
3. Akcesoria. W strefie do rozciągania powinny znaleźć się gumy oporowe, drabinka, wałki i piłki do masażu (o różnej twardości), piłki bosu oraz lekkie hantle do rozciągania dynamicznego.
4. Oświetlenie. Jasne, ale nie oślepiające światło sprzyja zarówno koncentracji, jak i relaksacji.
5. Muzyka. Przydatna, bo pomaga w relaksacji, ale może się okazać, że pogodzenie potrzeb osób, które rozgrzewają się przed treningiem z tymi, które trening już skończyły, będzie bardzo trudne. Ten element spokojnie można ominąć.
Jak zachęcić klientów do korzystania ze strefy do rozciągania?
Może się okazać, że urządzisz w siłowni idealną strefę do rozciągania, a klienci niechętnie będą z niej korzystać. Zamiast się irytować, że marnujesz miejsce, spróbuj ich zachęcić do stretchingu. Jak?
1. Organizuj krótkie zajęcia, na których trenerzy pokażą, jak prawidłowo się rozciągać i wyjaśnią korzyści płynące z regularnego rozciągania.
2. Umieść w strefie plakaty z opisami podstawowych ćwiczeń rozciągających. Możesz również zainwestować w ekrany, które będą wyświetlać ćwiczenia.
3. Włącz elementy rozciągania do regularnych planów treningowych oferowanych przez siłownię. Trenerzy personalni powinni uwzględniać rozciąganie zarówno na początku, jak i na końcu sesji treningowych.
4. Jeśli to możliwe, połącz strefę rozciągania z miejscem do relaksu, gdzie klienci będą mogli odpocząć po treningu, np. w wygodnych fotelach czy leżankach.
Klatka do rozciągania True Fitness – sprzęt do stretchingu dla początkujących i zaawansowanych
Szukasz profesjonalnego sprzętu, który sprawdzi się w strefie do rozciągania, a jednocześnie wyróżni cię na rynku i zdystansuje od konkurencji? Mamy coś dla ciebie!
Stretch Cage marki True Fitness to urządzenie zaprojektowane przez jednego z najbardziej znanych fizjoterapeutów na świecie - Gary’ego Graya. W założonym przez niego Gray Institute od 45 lat prowadzone są badania nad biomechaniką człowieka.
Sam Gary Gray przez wiele lat leczył wielu profesjonalnych golfistów. Widząc, że część z nich nie robi właściwej rozgrzewki, a później w czasie gry zmusza swoje ciało do wykonywania skomplikowanych, często rotacyjnych ruchów, postanowił stworzyć dla nich specjalny pawilon. Golfiści przechodzili w nim przez kolejne stacje i przygotowywali swoje mięśnie do wysiłku.
Z czasem dr Gray opracował kompaktową wersję tego pawilonu - znacznie mniejszą, ale równie funkcjonalną klatkę do rozciągania. Jej wielką zaletą jest to, że umożliwia ruch we wszystkich 3 płaszczyznach ciała (strzałkowej, czołowej i poprzecznej), co poprawia ogólną sprawność, pomaga kompleksowo zadbać o wszystkie grupy mięśni i minimalizuje ryzyko kontuzji.
A wszystko to w łatwy sposób, bo klatka jest wyposażona w dużą, czytelną infografikę, umieszczoną w zasięgu wzroku ćwiczącego. Znajduje się tu 30 różnych ćwiczeń rozciągających, ułożonych według grup mięśniowych, które składają się na pełnowartościowy trening.
Co ważne, klatka zajmuje stosunkowo mało miejsca, co jest istotne w mniejszych siłowniach, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota.
Sprawdzi się nie tylko jako sprzęt dla osób intensywnie trenujących, ale też tych, które potrzebują rehabilitacji albo chcą się nauczyć podstawowych technik rozciągania w bezpieczny i efektywny sposób.
Jeśli szukasz innego sprzętu do ćwiczeń albo potrzebujesz wskazówek, jak urządzić siłownię, napisz albo zadzwoń do nas. Działamy na rynku już od 20 lat i chętnie podzielimy się swoim doświadczeniem!
czytaj też: Układ stref treningowych: jak podzielić przestrzeń w siłowni?