Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

+48 692 698 386

pawel.eurosportfitness@gmail.com

Jak znaleźć idealne miejsce dla swojej siłowni? Porady dla przyszłych właścicieli

Decyzja zapadła: otwierasz pierwszą (a może kolejną) siłownię w swoim życiu. Masz przed sobą pierwsze ważne zadanie: wybór miejsca. Z tego artykułu dowiesz się, co warto wziąć pod uwagę, jeśli szukasz idealnego miejsca dla swojej siłowni.

Lokalizacja – gdzie najlepiej otworzyć siłownię?

Właściwa lokalizacja może okazać się kluczem do sukcesu – podobnie zresztą jak niewłaściwa może pogrzebać Twoje szanse. Co to jednak znaczy „właściwa”?

1. Położenie w centrum miasta, przy czym w wielu przypadkach „centrum” nie oznacza wcale miejsca, gdzie mieści się rynek, ratusz i kościół. Centrum na potrzeby siłowni to miejsce, gdzie gromadzą się największe skupiska mieszkańców. Czasem będzie to mieszcząca się tuż przy budynku dworca galeria handlowa, w innym przypadku największe w mieście osiedle z dobrą infrastrukturą (szkoła, punkty usługowe, bary, place zabaw, sklepy), a czasem centrum handlowe na obrzeżach miasta.

Niestety, musisz wziąć pod uwagę, że im miejsce jest bardziej popularne (np. jest to duża galeria handlowa), tym koszty najmu będą wyższe. Docelowo może się to jednak bardziej opłacić, niż inwestowanie w tanią salę, do której mało kto zajrzy.

2. Duży parking – zwłaszcza, gdy lokal, który masz na oku, położony jest w miejscu oddalonym od miejsca zamieszkania Twoich potencjalnych klientów. Łatwo dostępny parking jest potrzebny nawet bardziej, niż przystanek autobusowy czy tramwajowy (choć te też mogą się przydać), bo jednak zdecydowana większość osób przyjeżdża na treningi własnym transportem. Z tego samego powodu nie zapomnij o stojakach na rowery!

3. Dobre sąsiedztwo. Zastanów się nad lokalizacją w pobliżu innych obiektów sportowych, takich jak stadiony, korty tenisowe, boiska do piłki nożnej itp. To może przyciągnąć większą liczbę osób, które uprawiają różne dyscypliny sportowe i mogą być zainteresowane skorzystaniem z Twojej siłowni jako formą uzupełnienia swoich treningów.

Jeśli nie boisz się młodej klienteli, poszukaj lokalu położonego w pobliżu szkół czy uczelni. Zdrowy styl życia jest wśród młodzieży coraz bardziej popularny - w niektórych siłowniach najmłodsi ćwiczący stanowią już prawie połowę wszystkich klientów, więc jest to grupa, o którą warto zadbać. Dodatkowym bonusem może być to, że „wychowasz” sobie przyszłych klientów, którzy zostaną z Tobą na lata!

Gdzie jeszcze warto otworzyć siłownię? Biurowce, hotele, apartamentowce – wszystkie te miejsca to potencjalne „źródło” pozyskiwania klientów, upewnij się jednak, czy nie mają swoich własnych siłowni.

Zastanów się, kto jest Twoją grupą docelową i poszukaj lokalizacji, która odpowiada ich potrzebom. Jeśli skupiasz się na treningu dla sportowców, korzystna może być lokalizacja blisko klubów sportowych lub szkół. Jeśli natomiast tworzysz miejsce dla osób szukających odskoczni od codziennej monotonii, szukaj lokalu w pobliżu biur i centrów biznesowych.

Co trzeba wziąć pod uwagę wybierając lokal na siłownię?

Powierzchnia

Upewnij się, że wybrany lokal ma powierzchnię, która pozwoli na wygodne rozmieszczenie sprzętu treningowego i stref ćwiczeń. Nie można także zapomnieć o strefie socjalnej, szatni, recepcji itp.

Pomyśl również o przyszłym rozwoju – zakładasz przecież, że biznes się uda, będziesz dodawać nowe sprzęty do ćwiczeń, więc już teraz pomyśl, czy na pewno znajdziesz dla nich miejsce.

Doświadczeni właściciele siłowni podkreślają, że dobry lokal powinien mieć przynajmniej 200 metrów kwadratowych, ale optymalną wielkością jest 400-500 metrów. Tyle powinno wystarczyć do urządzenia podstawowej sali treningowej i salki do ćwiczeń grupowych. Oczywiście lepiej, jeśli siłownia jest jeszcze większa (np. 800-1000 metrów), ale to oznacza większe koszty wynajmu i utrzymania. Z kolei mniejsza sala, np. 200-metrowa sprawdzi się raczej jako filia Twojej głównej siłowni.

Wysokość

Wysokość pomieszczeń w siłowni jest równie ważna jak ich powierzchnia. Strop musi być wystarczająco wysoki, aby umożliwić swobodne podnoszenie ciężarów, ćwiczenia z obciążeniem i pozwoli uniknąć ewentualnych ograniczeń w ruchu. Zbyt niski sufit może prowadzić do frustracji trenerów i klientów.

Odpowiednie oświetlenie i wentylacja

Dobrze oświetlone i wentylowane pomieszczenia są niezbędne dla komfortu podczas treningu. Staraj się znaleźć lokal z dużymi oknami, które zapewnią naturalne światło w ciągu dnia. Jeśli musisz wspomagać się oświetleniem sztucznym, powinno ono być rozmieszczone równomiernie, aby umożliwić trening w każdym zakątku siłowni.

Wentylacja to temat tak oczywisty, że nie wymaga dodatkowych wyjaśnień - bez tego po prostu ani rusz! Pomijając obowiązujące przepisy, to żaden klient nie będzie chciał korzystać z siłowni, w której unoszą się ciężkie zapachy. A tych w sali do ćwiczeń uniknąć się nie da.

Uwaga: szczegółowe warunki budowlano-sanitarne dotyczące budynków, w których urządzona jest siłownia, znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.

Warunki umowy najmu

Przed podpisaniem umowy najmu dokładnie przestudiuj jej warunki i zasady. Upewnij się, że masz jasność co do okresu najmu, wysokości czynszu, warunków wypowiedzenia i ewentualnych ograniczeń w prowadzeniu działalności. Staraj się negocjować elastyczne warunki, które pozwolą Ci się rozwijać i dostosować do potrzeb Twoich klientów.

Jeśli tylko masz odpowiednie zasoby, staraj się kupić lokal na własność: nawet spłacanie kredytu będzie lepsze, niż comiesięczne wydawanie pieniędzy na lokal, który nigdy nie będzie Twój.


Podsumowując: wybór odpowiedniego lokalu dla profesjonalnej siłowni to kluczowy krok w sukcesie Twojego biznesu. Staraj się znaleźć równowagę między funkcjonalnością, estetyką i dostępem do lokalnego rynku.

Pamiętaj, że przestrzeń, którą stworzysz, powinna inspirować, motywować i tworzyć przyjazne środowisko dla Twoich klientów. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze lokalu, zadzwoń lub napisz do nas – chętnie doradzimy!

Czytaj też:

Ile kosztuje wyposażenie siłowni?